אם תמשוך צפונה - הסרט על רפי מוקדי
אם תמשוך צפונה - הסרט
אם תמשוך צפונה - הסרט
אם תמשוך צפונה - הסרט
iF YOU PULL NORTH - a documentary about Rafi Mokady
iF YOU PULL NORTH - English
אם תמשוך צפונה - הקסדה של רפי מוקדי בשטח
על רפי מוקדי
אם תמשוך צפונה - עמוד הבית
אם תמשוך צפונה - על הסרט
על רפי מוקדי
על רפי מוקדי
על רפי מוקדי
אם תמשוך צפונה - הקרנות הסרט
אם תמשוך צפונה - ספר אורחים
רפי מוקדי, 1929-1967
המסלול הצבאי של רפי מוקדי
המסלול האקדמי של רפי מוקדי

המסלול הצבאי של רפי

רפי גדל בתל-אביב של תקופת טרום-המדינה. בנערותו היה פעיל מאוד בחג"ם ובגדנ"ע כמדריך, וגם השתתף בפעולות שונות. ב-1947, חודשים אחדים לפני שהוקם צה"ל, רפי התגייס באופן מלא. במהלך שירותו הצבאי המשיך לעסוק בהדרכה. בתקופה זו נבנו קורסים חדשים רבים בצה"ל ורפי נבחר שוב ושוב, אם כחניך ואם כמדריך, להימנות על אנשי המחזור הראשון של אחדים מקורסים אלה, שעיצבו את הגישה הערכית של צה"ל בתחילת הדרך.

בשנת 1950 רפי סיים את שירותו הסדיר בצה"ל, ובמשך 17 השנים הבאות הקדיש הרבה מזמנו ומיכולותיו לשירות המילואים כקצין בחטיבה 8. בשנים הראשונות הוא מילא תפקידים פיקודיים שונים בגדוד החי"ר 121, וב-1960 התמנה למפקד פלוגת-הסיור החטיבתית, פלס"ר 87. במהלך שנות פיקודו על פלוגת-הסיור הגיע רפי לדרגת רב-סרן.

יוני 1967, מלחמת ששת הימים. על החטיבה שבה רפי משרת, חטיבה 8, מוטל לבצע את קרב הפריצה לרמת-הגולן. תכנית הקרב מבוססת על איגוף של איזור מרובה-מוצבים – איזור "קלע". רפי מקים צוות סיור שתפקידו להוביל את החטיבה, ולוקח על עצמו לעמוד בראש הצוות. מהלך הקרב רצוף שיבושים והסתבכויות. הטנקים של החטיבה הדוהרים קדימה, חולפים על פני צוות הסיור ונוסעים בכיוון הלא-נכון. המסלול השגוי שלהם מוביל אותם לעבר האיזור המסוכן שצריך להימנע ממנו. נאמן לשליחותו, רפי עושה כל מה שהוא יכול כדי להחזיר את מהלך הקרב למסלול ולחסוך את הנפגעים שיהיו לחטיבה בקלע. כשמפקד גדוד הטנקים נפצע, רפי מתנדב וממונה למג"ד, ובהוראת המח"ט ממשיך במאמציו להפנות את הטנקים לכיוון המיועד.

בשיאם של מאמציו אלה, בעודו לוחם כמפקד גדוד – רפי נפגע.

רפי מוקדי במדים